הקתדרה - הסדרות

מוסיקה


ג'אז – פַּס הַקּוֹל של המאה העשרים | ימי חמישי בשעות 20:00-21:30


קורס חדש

מרצה: ד"ר רז יצחקי
מוזיקאי, אוניברסיטת בר-אילן מכללת לוינסקי לחינוך

ג'אז – פַּס הַקּוֹל של המאה העשרים

סיפורו של הג'אז מגולל את סיפורה של המהפכה החברתית העצומה שהתחוללה במאה העשרים. הג'אז צמח כביטוי תרבותי ששיקף תהליכים פוליטיים ותרבותיים וצבע אותם בצבעים ססגוניים.
המפתח להבנת הג'אז מצוי בהבנת ההקשר למהפכה זו. מהו הרקע החברתי והתרבותי שמתוכו צמח הג'אז? מיהם האומנים הבולטים ומהו ייחודם? מהו סוד הקסם האמתי של תרבות הג'אז?

ימי חמישי בשעות 20:00-21:30
המפגשים מתקיימים במוזיאון ארץ-ישראל (רח' חיים לבנון 2, רמת-אביב)

התכנית:

03.11.2016

ניו אורלינס - כור ההיתוך

שירת העבדים, הרגטיים והבלוז החושני צומחים על רקע מציאות קוסמופוליטית נדירה, טעונה ותוססת. הצלילים החמים שנשמעים מידיי לילה במועדוני רובע החלונות האדומים, עומדים לשנות את פניה של ההיסטוריה המוזיקלית לעד.

01.12.2016

מניו אורלינס לשיקאגו וניו יורק - החיידק משתולל

צלילי סצנת הלילה של ג'לי-רול מורטון וסדני בשה הבוקעים ממרתפי האלכוהול, כובשים את היבשת בתקופת היובש כרקע לחיים המתירניים של צעירים מרדנים.

05.01.2017

ניצוצות של גאונות

הרנסנס של הארלם מצמיח שיתופי פעולה נדירים בין מעבדים מוזיקליים – כמו דיוק אלינגטון, המקבעים סדר בתזמורות ובין כוכבים – כמו לואי ארמסטרונג, הפורצים כל גבול

09.02.2017

עידן הסווינג - נראה אתכם יושבים בכיסא...

תזמורות הסווינג הגדולות סוחפות ומרקידות את אמריקה בתקופת השפל הגדול, עם בני גודמן, גלן מילר, בילי הולידי ואלה פיצג'רלד.

02.03.2017

בִּיבּוֹפ - נמצאו האשמים בבלאגן!

אמנות גבוהה וסמל לאליטיזם שחור: ג'אז מתוחכם, אינטלקטואלי, אנרגטי ו...מאד מורכב להבנה. ביחד נפענח את הקסם של צ'ארלי פארקר ודִיזִי גילֶסְפי

30.03.2017

קוּל ג'אז – השקט שאחרי הסערה

צלילים שקטים מהחוף המערבי: דייב בְּרוּבֵּק, צ'אט בייקר, ג'רי מאליגן ומיילס דייויס מפתיעים באסתטיקה מוזיקלית שליווה ורגועה המבשרת צמיחתו של עידן חדש.

04.05.2017

פּוֹסְט בּוֹפּ והָארְד בּוֹפּ – זרמים חדשים של אסתטיקה מוזיקלית

ג'והן קולטריין, ווס מונטגומרי, סְטֵן גֵטְס, מיילס דייויס ונט קינג קול - מפתחים תתי-ז'אנרים חדשים בעולם הג'אז, המשלבים קשת ססגונית של השפעות מוזיקליות מהבלוז, קול, הארד בופ, הזרם השלישי, ועד פיתוחים חדשניים בתחום התיאוריה המוזיקלית כמו הג'אז המודאלי.

15.06.2017

מופע ג'אז

הטריו של רז יצחקי בחגיגה מוזיקלית. בתכנית קטעי ג'אז מוכרים ואהובים ועיבודי ג'אז מפתיעים לשירים ישראלים אשר היוו את פס הקול של חיינו.


מחיר:

650 ש"ח לחברי הקתדרה
720 ש"ח למנויים חדשים